Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
Yalıboyu Mimarlık

Saat Kulesi

 

Amasya Saat Kulesi

            1865 yılındaAmasya Valisi Ziya Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1938 yılındaki depremde yıkılmış, 1940 yılında YeniKöprü(Hükümet Köprüsü) yapılırken yenisini yaptırmak düşüncesi ile yıktırılmış,2002 yılında yeniden inşa edilmiştir.        

 

 

 

            Amasya'yıişgal etmeyi göze alamayan İngilizler, bu defa şehirde karışıklık çıkartmaküzere faaliyete geçtiler. Mondros Mütarekesi'nin dördüncü maddesini (11)gerekçe göstererek Merzifon'dan iki İngiliz subayı Amasya'ya gelerekcezaevindeki bütün mahkûmların serbest bırakılmalarını yetkililerden istediler.Ancak başta Mutasarrıf Sırrı Bey olmak üzere hapishane müdürü ve komiser İsmailEfendi İngilizlerin isteklerine boyun eğmediler (12). Ayrıca Amasya'dan hemenayrılmaları istendi. Bunun üzerine Amasya'yı terke mecbur kalan İngilizlerbaşlarında İngiliz temsilcisi Solter olduğu halde ertesi günü tekrar şehirdegöründüler. Fakat bu defa Mutasarrıf Sırrı Bey'i tutuklamak üzere gelmişlerdi.

            Bu arada Saat Kulesi'nin kapısını kırarak kulenin tepesindenTürk Bayrağını indirip, İngiliz bayrağını çektiler. Bu duruma şaşıranAmasyalılar, olaya tepki gösterdiler. Bundan sonraki gelişmeler şöyledir:         

"Topçu Yüzbaşısı Cevat Bey;  
           
            "Biz muharebe meydanlarında bunun için mi cenk ettik?"diyordu. Amasya şehir merkezi kısa sürede olayın yayılmasıyla çalkalanıyor.Saathane önünde toplanan ahali hep bir ağızdan şiddetle protestoya başladı.Durumdan iyice korkan İngilizler Saat Kulesi'nin kapısını tuttular. Kendibayraklarının kuleden indirilmesine engel olmaya çalışıyorlardı.

            "Çıkalım paçavrayı yırtalım gardaşlar!" sesleriarasında,           

            "Susun, susun... hocaefendiler geliyor" diyebağırıldı. Halk ise hem yol açıyor, hem de "Olmaz, olmaz böyle şey"diyorlardı. Açılan yolda da Müftü Hacı Tevfik Efendi, Kadı Ali Himmet Efendi,Hoca Bahaeddin Efendi ve Vaiz Abdurrahman Kâmil Efendiler "Sakin olalım...sakin olalım" diyerek geldiler. Hepsi de endişeliydiler. Gözyaşlarınıtutamayan Kadı Ali Himmet Efendi:         
    
      

  "Allah büyüktür, bizim gibi asil bir milletin memleketindeböyle âlimler, evliyalar bulundukça, yabancı bayrağı buralardadalgalanamaz." diye sesini yükseltti. Halkın galeyanı arasında ansızınbeklenmeyen bir uğultu, peşinden de korkuyla oldukları yere yattılar. Kısasüren fırtına, Saat Kulesi'nin tepesinde dalgalanan İngiliz bayrağı'nı paramparça ederek Yeşilırmak üzerine savurup attığını, ayağa kalkan bütün ahaligördüğü zaman sevinç nidaları her yanı sardı. Bütün gözler Saat Kulesi'ninüzerindeki bayrak direğinde birleşti. Tekbir sesleri getirerek ayağa kalkanlarİngiliz bayrağının yerinde olmadığını gördüler. Bir paçavra gibi yırtılıpsulara karışan İngiliz bayrağından geriye sadece boşluk kalmış ve halk Allah'aşükür dualarında bulunuyorlardı.


            Halkın âni cesaret bulması ve bayrağın parçalanıp yok olmasıkarşısında korkan İngiliz askerleri geri çekildiler. Kule kapısından kaçanaskerler, Hükümet konağı'na koşarak girdiler. Halk ise Kuleden indirilen TürkBayrağını besmele ve tekbir sesleriyle tekrar yerine çektiler...

 

 

 

 

 

 

 Sanal Gezi İçin LÜTFEN Üye Olunuz!

 

 

 

 Ana Sayfa   

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam108
Toplam Ziyaret749421
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
İller Arası Mesafe
Çikolata Dünyası